Haber

Edirne’de 3 köyde çıkan orman yangınına müdahale sürüyor

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde birbirine yakın 3 köyde bir anda başlayan orman yangınına 6 saattir havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Saat 15.30 sıralarında Uzunköprü ilçesine bağlı Maksutlu, Hamidiye ve Karapınar köylerinde henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın, 1000 dekarlık biçilmiş buğdaya sıçradı. Rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçrayan yangına Edirne Orman Müdürlüğü ekipleri, 2 uçak, 1 helikopter, 8 su deposu, 2 su tankeri, 4 paletli dozer, 6 lastikli dozer ve çevre belediyelerin itfaiye ekipleri tarafından yoğun şekilde müdahale ediliyor. Büyük ölçüde kontrol altına alınan yangında yer yer soğutma çalışmalarına başlandı.

Köylülerden Özenç Tan, hızla olay yerine gittiklerini ve traktörlerle yangını söndürmeye çalıştıklarını söyledi. Kısa sürede büyüyen alevlerin traktörlerin lastiklerini yaktığını belirten Tan, en büyük sorunumun ormanda yol olmaması olduğunu vurguladı. Bir diğer köylü Sadri Postacı ise traktörüyle yangını söndürmeye çalışırken traktörün alevlere teslim olduğunu söyledi. Köy sakinleri Hasan Sevinç, müdahale etmedikleri takdirde yangının köylerine sıçrayacağına değinerek, “Çevre köylerdeki madenlerde uçak, helikopter ve itfaiye, iş makineleri ile ormana girilmesi için çalışma yapılıyor, orman yaklaşık 2 bin dönüm.” terimleri kullandı. – EDİRNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu