Yaşam

Onlarca İnsanın Ölümüyle Sonuçlanan Uçak Kazasına Timsahın Sebep Olduğu İlginç Olay

“Bir timsah nasıl bir uçağı düşürebilir?”Düşünmeye başladıysanız merakınızı gidermek için hemen ayrıntılara geçelim.

İçeriğe geçmeden önce bir noktaya değinelim. Bu kazanın birçok nedeni var ileri sürüldüAncak bunların bir kısmının netleştiği söylenemez.

Yalnızca bir kişinin hayatta kaldığı kaza, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde meydana geldi.

Kaza uçağına benzer bir Filair Let-410

25 Ağustos 2010 tarihinde, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Kinshasa kentinden havalanacak olan Filair Havayolu Şirketi’ne ait Let L-410 Turbolet yolcu uçağı, inişten hemen önce Bokoro, Semendwa’ya gidip Bandundu’da duracak. Eve çarptı.

Pistin yaklaşık 1 km uzağında meydana gelen bu kazada, 19 kişi Olay sırasında kendisi hayatını kaybederken, hastaneye kaldırılan iki kişiden biri de hastanede hayatını kaybetti. Olayın tek şansı evde kimsenin olmamasıydı.

Buraya kadar her şey normal görünebilir. İlginç olan ise kazaya neyin sebep olduğu.

Uçak kazasının tüm dünyada duyulmasının nedeni ise timsahtı. Hayatta kalan yolcu, ifadesinde, yolculardan birinin spor çantasında timsah bulunduğunu, inmeden hemen önce çantadan kaçarak yolcular arasında paniğe yol açtığını söyledi. Paniğe kapılan yolcular kokpite doğru koşarken uçak düştü. ağırlık merkezi kırıldıve uçağın düşmesine neden oldu.

Bu kazaya “timsahın neden olduğu ilk uçak kazası” adı verildi. Guinness Rekorlar Kitabıgiriş.

“Uçağın dengesi nasıl bozulur?” Merak ediyorsanız kısaca bu konuya değinip diğer teorilere geçelim.

Örnek L-410 Turbolet yolcu uçağı boyutu ve taşıma kapasitesi

yüzeyleri, ağırlık merkezi sınırları gecerli. Elbette bunu dengeleyecek sistemler var. Ancak bazı durumlarda sistem bu dengesizliğin üstesinden gelemez ve uçak düşebilir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi ilgili içeriğimizde bulabilirsiniz.

Timsah bir kişinin sözünden ortaya çıktığı için herkes tarafından kabul edilse de başka teoriler de var.

Öncelikle şunu belirtelim ki uçak kazasında kimsenin haberi yok Timsahtan bahsetmedi. Ancak geriye kalan tek kişi “Nasıl ortadan kaldırıldı?” oldu. Bu bir soru işareti. Gelelim diğer tezlere.

Uçağın düşmesi sonucu yangın çıkmadı Benzin bitti yönünde telaffuzlar ortaya çıkardı. Ancak bu iddiayı çürüten durumlar da mevcut. Çünkü enkazdan 150 litre yakıtkaldırıldı.

Diğer bir teori ise uçağın Yedek piste iniş yapmamak. Aslında bu teori timsah olayındaki eylemle örtüşmektedir. Mürettebata uçağı yedek piste indirmesi söyleniyor ancak uçak oraya doğru şekilde gitmeyince yolcular kokpite doğru koşuyor ve uçağın dengesini bozuyor.

Örnek L-410 Turbolet yolcu uçağının içi

Açıklamalara bakıldığında uçağın stabilitesinin bir şekilde bozulduğu açıkça görülüyor. Ama gerçekten sadece nedenini biliyorum. hayatta kalan kadıno bilir.

Yapay zeka aracı Leonardo Ai ile yaptığımız temsili görsel

“Timsah’a ne oldu?” Merakla bekleyenlere hayvanın akıbetini aktaralım. İddiaya göre timsah, kazanın ardından olay yerine giden kişiler tarafından bulundu. Pala ile öldürülür.

Bu kaza ülkedeki tek kaza değil.

Havayolu şirketi Filair, 1987 yılında yolcu ve kargo taşımaya başladı. Havayolu şirketine bağlı uçak nedeniyle yaşanan bu olayla birlikte toplam 3 uçak kazası olmuş. Avrupa Birliği havaalanı yasaklandı listeye ekledi. 2015 yılında Filair kapatıldı.

Bugün Demokratik Kongo Cumhuriyeti otoriteleri tarafından kontrol edilen tüm havayollarının Avrupa ile bağlantısı bulunmaktadır. Uçuş düzenlemeleri yasaktır.

Bu etkinliği “Kim Milyoner Olmak İster?” etkinliği takip etti. 300.000 TL değerindeki yarışmanın 10. sorusunda soruldu.

Yarışmacı soruyu doğru cevaplayarak bir sonraki soruyu görmeye hak kazandı.

Sizce hangi teori? daha mı mantıklı?İçeriklerimizin ana konusu timsah mı yoksa diğerleri mi?

Kaynaklar: The Telegraph, Guinness Dünya Rekorları

haberdazkiri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu