Ekonomi

Küresel şirketler durgunluk endişeleri nedeniyle işten çıkarmalara devam ediyor

Amazon, Meta ve Twitter gibi şirketler geçen yıl binlerce çalışanını işten çıkarırken, diğer teknoloji şirketlerinin istihdamı azaltmaya çalışması dikkat çekiyor.

ABD merkezli patronlar Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 15 artışla 89.703 kişiyi işten çıkardıklarını açıkladılar. Bu rakam, pandeminin başladığı 2020’den bu yana en yüksek ilk çeyrek rakamı olarak kayıtlara geçti.

ABD’de otomotiv sektörü geçen yıl 30 bin 912 kişi ile en çok işten çıkarma açıklayan ikinci sektör oldu. Sağlık sektörü şirketleri de aynı dönemde 30 bin 626 kişinin işten çıkarıldığını açıkladı.

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmaları takip eden Layoffs.fyi internet sitesinin verilerine göre, yalnızca 2023 yılında teknoloji şirketleri tarafından yaklaşık 168 bin iş gücü azaltımı bildirildi. ILO Araştırma Direktörü Richard Samans, “Küresel istihdam artışındaki yavaşlama, COVID-19 krizinden kaynaklanan kayıpların 2025’ten önce telafi edilmesini beklemememiz gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Verimlilik artışındaki yavaşlama değerli bir sorundur. Verimlilik, satın alma gücü, ekolojik sürdürülebilirlik ve insan refahı alanlarında karşı karşıya kaldığımız birbirine bağlı krizlerin çözümünde vazgeçilmezdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu