Ekonomi

Samsung, çipteki toparlanmayla 2022’nin 3. çeyreğinden bu yana rekor kâr elde etmeye hazırlanıyor

Samsung Electronics, yarı iletken fiyatlarındaki artışın da etkisiyle son altı çeyreğin en yüksek kârını elde etme yolunda ilerliyor. Şirketin 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekteki faaliyet kârının 5,7 trilyon won‘a (4,24 milyar dolar) ulaştığı tahmin edilirken, bu rakam geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 640 milyar won’a kıyasla önemli bir artış anlamına geliyor.

İyileşen mali performans öncelikle Samsung’un geleneksel olarak en büyük gelir kaynağı olan çip bölümünün toparlanmasına bağlanıyor. Analistler bu bölümün bir yıldan uzun bir süredir ilk kez yaklaşık 750 milyar won çeyrek kârı elde edeceğini tahmin ediyor. Bu geri dönüş, pandeminin ardından bu çipleri kullanan cihazlara yönelik talebin azaldığı bir dönemin ardından geldi.

Bellek yongası fiyatları ilk çeyrekte kayda değer bir artış gösterdi ve teknolojik cihazlar için gerekli olan DRAM yongaları bir önceki çeyreğe göre yaklaşık %20 arttı. Veri depolamada kullanılan NAND Flash yongaları ise daha da yükselerek %23 ila %28 arasında değişti. TrendForce verileri bu rakamları destekleyerek bu bileşenler için canlanan bir pazara işaret ediyor.

Samsung’un hisse fiyatı çip pazarındaki olumlu gelişmeleri yansıtarak son 12 ayda %29 oranında artış gösterdi. Yüksek bant genişlikli bellek (HBM) gibi yapay zeka yonga setlerinde kullanılanlar da dahil olmak üzere bellek yongalarına olan talep önemli bir büyüme faktörü olmuştur.

Bu kazanımlara rağmen, şirketin çip tasarımı ve çip fason üretim operasyonları zarar bildirmeye devam ediyor. Yine de, düşük marjlı çiplerin arzını sınırlama stratejisi ve alıcıların envanteri yeniden stoklaması Samsung’un kârını olumlu etkiledi.

Samsung’un akıllı telefonlarıyla tanınan mobil bölümünün de yaklaşık 3,8 trilyon wonluk tahmini faaliyet kârıyla iyi bir performans göstermesi bekleniyor. Bu rakam bir önceki yılın 3,94 trilyon wonluk kârından biraz daha düşük.

Şirketin Ocak ayı sonunda piyasaya sürdüğü ve Apple’ın üst düzey ürünleriyle rekabet edebilecek gelişmiş yapay zeka özelliklerine sahip en yeni Galaxy S24 akıllı telefonları bu performansa katkıda bulundu.

Samsung’un akıllı telefon sevkiyatlarının bir önceki çeyreğe göre %8 artarak 57 milyon adede ulaştığı tahmin ediliyor. Samsung akıllı telefonlarının ortalama satış fiyatı da %30 artışla 340 dolara yükselerek şirketin kârlılığını daha da destekledi.

Samsung, ilk çeyrek kazanç sonuçlarını Cuma günü açıklayacak ve tam raporu ayın ilerleyen günlerinde yayınlayacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu