Haber

TÇÜD: 4 ayda 4 milyon ton demiri karşılıyoruz

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, Maraş’ta meydana gelen depremden etkilenen illerde yapılacak konutlar için ihtiyaç duyulan yaklaşık 4 milyon ton inşaat demirinin 2019 yılında departman tarafından temin edilebileceğini söyledi. 4 aylık bir süre. Yayan, bu süreçte inşaat demiri ihracatının kısmen de olsa önceliği olmaktan çıkabileceğini de belirtti.

“TEDARİK KONUSUNDA SORUN GÖRMÜYORUZ”

Türkiye çelik üretiminin yüzde 32’sinin deprem bölgesindeki tesislerde gerçekleştiğini belirten Yayan, söz konusu tesislerde bir aylık üretim kaybının söz konusu olabileceğini söyledi; Ancak diğer bölgelerdeki tesislerle bu kaybın kolaylıkla telafi edilebileceğini ifade etti.

Bloomberg’de yer alan habere göre, TÇÜD tarafından önceki gün üyelere gönderilen bilgilendirme yazısında, binanın yenilenmesi için ihtiyaç duyulan yaklaşık 4 milyon ton inşaat demirinin yurt içinden temini konusunda bakanlar kurulu toplantısından önce derneğin görüşlerinin alındığı belirtilmişti. önümüzdeki 3-4 ay içinde deprem bölgesinde yıkılan binalar ve inşaat demiri fiyatlarının döviz cinsinden sabitlenip sabitlenemeyeceği. çelik üreticilerinin bu konudaki görüşleri istenmiştir.

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, Reuters’e yaptığı değerlendirmede, üye çelik üreticilerinin geri dönüşlerinin olumlu olduğunu ve tedarikte herhangi bir sorun öngörmediklerini belirterek, “Türkiye’nin yıllık 24 milyon ton civarında inşaat demiri üretimi var. kolaylıkla karşılayabilir.” Konut için 5.000 kilo inşaat demiri ihtiyacı baz alındığında, 4 milyon ton inşaat demiri yaklaşık 800.000 konuta işaret ediyor. Yapımlarında bahçe duvarları vb. diğer alanları da düşündüğümüzde kabaca 500.000-600.000 konut sayısından bahsedebiliriz. Bu nedenle, ilk 30.000 konut burada değil. “İhtiyacın tamamını anlamak lafta kalıyor. Biz 4 ay olarak hesapladık, sorun yok. 4 aydan biraz daha fazlaya yayılırsa sorun olmaz.” (HABER MERKEZİ)

haberkecioren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu