Haber

KTÜ İLAFAR, OECD İyi Laboratuvar Uygulamaları Uygunluk Belgesini Aldı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLAFAR), OECD Uygun Laboratuvar Uygulamaları (GLP) Uygunluk Sertifikasını aldı.

KTÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, beşeri, tarım ve veterinerlik alanlarında farmasötik etken madde formülasyonlarının geliştirilmesi, klinik öncesi Ar-Ge çalışmaları ve ileri teknoloji alanlarında ulusal ve uluslararası tanınırlık vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren KTÜ İLAFAR, Araştırma, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yapılan kontroller sonucunda sertifikayı aldı. almaya hak kazandı.

TÜRKAK, 2022 yılında başvurusu yapılan KTÜ İLAFAR’daki kontrol sürecini, 16 Ağustos 2022 tarihinde ön denetim, 15-17 Mayıs 2023 tarihleri ​​arasında tam denetim ve 11 Kasım 2023 tarihinde takip kontrolü gerçekleştirerek tamamladı.

Yapılan incelemeler sonucunda TÜRKAK Yönetim Kurulu’nun 23 Ocak 2024 tarihli kararıyla KTÜ İLAFAR’a OECD GLP Uygunluk Beyanı verildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde İLAFAR’ın yanı sıra OECD GLP Uygunluk Belgesine sahip 12 merkez bulunmaktadır. Bu merkezlerin 9’u özel sektör bünyesinde, 1’i Sağlık Bakanlığı bünyesinde ve 2’si de devlet üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. İLAFAR’ın bu başarısıyla KTÜ Akredite olan iki devlet üniversitesinden biri oldu.Üniversitelerden biri oldu.

KTÜ İLAFAR, ilaç ve tıbbi cihaz bölümünde ulusal ve uluslararası araştırmaların yanı sıra almaya hak kazandığı OECD Tekdüzen Laboratuvar Uygulamaları Uygunluk Beyanı ile KTÜ araştırma üniversitesinin marka değerine ve uluslararası tanınırlığına katkıda bulunacağını, Ülkemizin 12. Kalkınma Planı’nın öncelikli dairelerinden biridir. “Yerlilik oranındaki artış, yapacağı test, analiz ve araştırmalarla desteklenecek.”

Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ve KTÜ İLAFAR Müdürü Prof. Dr. Sena Sezen’i, akademik ve idari personeli tebrik etti.

camardi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu